کناف اصفهان

اجزای سقف کاذب مشبک کناف

تایل های سقفی

تایل های سقفی در دو نوع گچی و معدنی در ابعاد 60*60 سانتیمتر تولید و به بازار عرضه می گردند.

تایل های معدنی به صورت از پیش رنگ و تایل های گچی به صورت از پیش رنگ ، روکش دار یا بدون روکش تولید می شوند.

تایل های گچی از جنس پی وی سی (بر روی تایل) و یا آلومینیوم بر پشت تایل می باشد.در مکان هایی مانند محل عبور لوله های تاسیساتی و مناطق شرجی مانند شمال و جنوب کشور که امکان تعریق و ریزش آب بر پشت تایل وجود دارد از تایل های با روکش آلومینیوم استفاده می شود.

از نظر خواص صوتی تایل های سقفی در دو نوع ساده فاقد خواص صوتی و آکوستیک دارای خواص صوتی تولید می شود.که بیشتر در سینماها – آمفی تائتر- بانک ها و دفاتر کار مورد استفاده قرار میگیرند.

برای دیدن نمونه کناف در اصفهان و تایل های سقفی اینجا کیلیک کنید.

آویز :

برای سقف کاذب مشبک کناف آویزهای مختلفی وجود دارد از جمله آویز یا مفتول گالوانیزه به قطر 4 سانتیمتر و فنر دوتایی جهت تنظیم ارتفاع می باشد.

نبشی تراز:

نبشی تراز در دو نوع ساده و دارای خط سایه دار ارائه می شودکه نوع خط سایه دار یک شیار تزئینی درمحل اتصال به دیوار ایجاد میکند. این سازه ، تراز سقف را مشخص می کند و می تواند نقش باربری داشته باشد و به عن.ان اولین تکیه گاه در حاشیه سقف عمل نماید.

سازه های سپری :

سازه های سقف کاذب مشبک تایل به صورت سپری T شکل می باشد و در سه طول استاندارد 3600 – 1200- 600 میلیمترتولید میشوند.

ویژگی های سازه های سپری :

1-  وجود سوراخ های مخصوص آویزگیری که محل اتصال آویزها را مشخص و اندازه گذاری را آسان می نماید.

2- وجود زبانه های اتصال کشویی در ابتدا و انتهای سازه که اجرای زیرسازی را آسان و سریع می نماید.

3- وجود شیارهای قائم در فواصل منظم که محل دقیق اتصال سازه ها را مشخص می نماید.

سازه T3600 :

جز اصلی زیرسازی را تشکیل می دهد و وظیفه انتقال بار سقف کاذب را به آویز و در نتیجه به سقف اصلی به عهده دارد.

سازه T1200 :

این سازه فرعی ، سازه T3600 را به یکدیگر متصل می کند.

سازه T600 :

این سازه فرعی ، سازه T1200 را به یکدیگر متصل می کند.

گیره تایل :

گیره های تایل با توجه به نوع سازه و ضخامت تایل تولید می شوند.از این قطعه جهت ثابت نگه داشتن تایل ها در داخل شبکه استفاده میشود.

اجرای نبشی تراز :

سازه تراز به دو صورت قابل اجرا می باشد باربر و غیر باربر. به وسیله ریسمان رنگ پاش خط تراز سقف بر روی دیوار مشخص میگردد و نبشی تراز در محل خود به وسیله عامل اتصال مناسب در فاصله های مشخص به دیوار متصل می گردد.

نکات فنی :

1- در صورتی که دیوار کاشی کاری شده باشد استفاده از نبشی تراز با خط سایه توصیه می گردد.

2- در لبه های باربر ،نشیمنگاه سازه های سپری بر روی بال سازه تراز باید حداقل 20 میلیمتر باشد.

3- برای اتصال نبشی تراز به دیوار خشک از پیچ TN یا FM استفاده می شود. پیچ ها به استادها متصل می گردند.

اجرای آویزها :

به وسیله ریسمان رنگ پاش محل اجرای اویزها بر روی سقف اصلی مشخص می گردد و با استفاده از عامل اتصال مناسب آویزها در فواصل حداکثر 120 سانتیمتر به سقف اصلی متصل و بسته به نوع و شرایط سقف اصلی از مهارچکشی یا مهارهای ویژه اعضای توخالی می توان استفاده نمود.

نکته مهم : آویزگیری از عناصر تاسیساتی موجود در فضای پشت سقف کاذب تحت هیچ شرایطی مجاز نبوده و آویزها صرفا باید به سقف اصلی (سازه ای) متصل شوند.

اجرای سازه های اصلی T3600 :

سازه های T3600 در فواصل 120 سانتیمتر به موازات یکدیگر اجرا می شوند.در لبه این سازه سوراخ هایی جهت اتصال به آویز در فواصل معین تعیین شده ، در انتهای آویز یک قلاب وجود دارد که عبور این قلاب از سوراخ ها ، اتصال بین آویز و سازه برقرار می شود.

نکته فنی :

1- فاصله اولین سازه T3600 از دیوار حداکثر 60 سانتیمتر می باشد.

2- اجرای آویز اضافه در محل اتصال دو سازه ضروری می باشد.

اجرای سازه های فرعی T1200 :

سازه های فرعی T1200 عمود بر سازه های اصلی اجرا می شوند. برای اتصال سازه های T1200 به سازه های T3600 بر روی جان سازه اصلی T3600 شیارهای قائم به فواصل معین تعیین شده که سازه های T1200 به فواصل 60 سانتیمتر توسط شیارها متصل می گردد.

اجرای سازه های فرعی T600 :

سازه های T600 موازی سازه های اصلی T3600 اجرا می شوند. برای اتصال سازه های T1200 به سازه های T600 شیارهای قائم بر روی جان سازه T1200 به فواصل معین تعیین شده که سازه های T600 از طریق شیارها به سازه T1200 متصل و سازه ها را به دو نیم تقسیم می کند در نتیجه چشمه هایی به ابعاد 60 * 60 سانتیمتر ایجاد می شود که تایل ها در درون این چشمه ها قرار می گیرند.

اجرای اجزای بادبندی :

از مفتول با قطر مناسب جهت مهار حرکات جانبی در اجرای عناصر بادبندی می توان استفاده کرد.

اجرای درز انقطاع :

درزهای انقطاع که درز کنترل نامیده می شود٬ برای ایجاد هماهنگی بین سقف کاذب و جابه جایی سازه اصلی در نظر گرفته می شود. محل هایی که سقف کاذب باریک بر اثر شکست ایجاد می شود باید از درز انقطاع استفاده نمود.

تنظیم ارتفاع سقف (ریگلاژ) :

آویز سقف کاذب مشبک کناف دارای فنر تنظیم می باشد. وقتی بال های فنر تنظیم را به سمت یکدیگر فشار دهیم مفتول آزاد شده و در نتیجه می توان ارتفاع آویز را تنظیم نمود. ریکلاژ سقف را باید بعد از تایل گذاری به صورت شطرنجی اجرا نمود.

نصب لایه عایق :

در صورتی که از لایه پشم معدنی در پشت تایل استفاده شود ٬ جذب صوت در تایل های گچی آکوستیک به میزان قابل توجهی افزایش می بابد. حداکثر وزن مجاز لایه عایق 5 کیلوگرم بر متر مربع می باشد.

تایل گذاری :

پس از اجرای زیرسازی فلزی تایل ها را درون شبکه ها قرار می دهند. می توان از گیره نگه دارند تایل در مواقع ضروری استفاده نمود.

نکات مهم اجرایی :

1- برای اینکه مشکلات هندسی حاشیه سقف کاذب به وجود نیاید می توان در پیرامون کار از سقف کاذب یکپارچه به صورت باکس استفاده نمود و در وسط کار می توان با اندازه گذاری مناسب و بدون برش سقف کاذب مشبک را به راحتی اجرا نمود.

2- پیش بینی محل مناسب ادوات اطفای حریق – مکان روشنایی ها و دریچه های تهویه در اجرای سقف کاذب مشبک اهمیت ویژه ای دارد.

 

کلیه حقوق سایت متعلق به گروه آرین برج رادمان میباشد

عصر آسیا مجری طراحی سایت